Nasze motto: Zakochaj się w uszach po uszy !

Królicze ABC - Kim jest królik?

02.11.2013r.
KIM JEST KRÓLIK?

Królik nie jest gryzoniem, choć błędnie jest do gryzoni zaliczany. Królik należy do rzędu zajęczaków. Królik jest koprofagiem, co oznacza, że ma dwuetapowy sposób trawienia pokarmu. Królik wydala dwa rodzaje kału:
- pierwszy, zwany cekotrofami, zawiera dużo cennych witamin i jest natychmiast, prosto z odbytu wyjadany przez uszatka  (NIE WOLNO zabraniać króliczkowi zjadania tych bobków o specyficznym zapachu!).  Po  powtórnym kontakcie z florą bakteryjną jelita ślepego kał ten jest wydalany w postaci zwykłych, suchych bobków;
-  drugi, czyli suche bobki.

Nie często udaje się tak przyzwyczaić królika do bycia zwierzęciem domowym, aby dał się brać na ręce i  głaskać na kolanach, jednak większość królików uwielbia głaskanie, pod warunkiem, że głaskanie odbywa  się bez podnoszenia króliczka – na poziomie podłogi. Należy pamiętać, że królik miniaturowy nie będzie tak oswojony jak pies czy kot – jest bardziej niedostępny i nie do końca rozumiany (chociaż rozumienia dużego obszaru „króliczej mowy” można się nauczyć).

Dorosły królik miniaturowy osiąga wagę od około 1,30 kg, do około 3 kg, ale zdarzają się osobniki zarówno lżejsze, jak i cięższe.

Króliki rosną do przez około 1 rok życia – nie łudźmy się, że puchata kulka kupiona w sklepie nie urośnie. Urośnie, czasem do rozmiarów kota. Życie królika, trwa zwykle od 6 do 10 lat.

Do zdrowia i szczęścia potrzeba mu ruchu, odpowiedniej diety i uwagi opiekuna.

PAMIĘTAJMY  –  gdy  kupujemy  lub  bierzemy  króliczka  do  siebie  BARDZO  WAŻNE  jest,  aby  miał  on  CO  NAJMNIEJ  8 TYGODNI!

Zbyt  wczesne  zabranie  go  od  matki  najczęściej  powoduje  poważne  dolegliwości,  co  gorsza,  niesie  ze  sobą wysokie ryzyko utraty życia.

Królik  to  bardzo  ciekawskie  i  towarzyskie  stworzenie  –  może  stad  są  naszym  przyjacielem, jeśli  tylko  poświęcimy  mu odpowiednią  ilość  czasu. 

Nie  traktujmy  królików  jak  rzeczy,  które  można  oddać  lub  wyrzucić,  kiedy  się  znudzą  lub  nie spełnią oczekiwano! Pamiętajmy, że są to żywe stworzenia, które również mają uczucia, które cierpią tak samo jak my – gdy dzieje się im krzywda.
Nasi partnerzy:
Konto Bankowe

Fundacja Azyl dla Królików
ul. Agrestowa 22, 87-100 Toruń

Przelewy krajowe:
PKO Bank Polski SA 72 1440 1387 0000 0000 1533 1348
(z dopiskiem w tytule przelewu: Darowizna dla Azylu dla Królików)

Przelewy z banków zagranicznych:
SWIFT: BPKOPLPW
IBAN: PL72 1440 1387 0000 0000 1533 1348

Adres Azylu

Fundacja "Azyl dla Królików"
ul. Agrestowa 22
87-100 Toruń
KRS: 0000447933
NIP: 8792669609

fundacja@azyl.torun.pl

Facebook