Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Królicze ABC - Pielęgnacja królika

14.11.2013r.
Mimo, że króliki  przeważnie  nie  lubią  być  brane  na  ręce,  każdy  opiekun  powinien  nauczyć  się  bezpiecznie podnosić  swojego  królika.

Królików  NIE  WOLNO  podnosić  za  uszy! Bezpieczną  metodą  jest  podtrzymanie  królika  jedną ręką w okolicach klatki piersiowej (blokujemy przy tym łapki), zaś drugą dłonią  podnosimy jego zadek. Króliki mają delikatny szkielet kostny i łatwo je skrzywdzić nieodpowiednim obchodzeniem się z nimi.

Króliki na ogół są bardzo czyste i same świetnie sobie radzą z pielęgnacją futerka. W niektórych przypadkach jednak nie jest w stanie się umyć, a wtedy możemy delikatnie wyczyścić zabrudzoną sierść chusteczką zwilżoną wodą.  Nigdy jednak NIE WOLNO królików kąpać! Pomijając stres, jaki zafundujemy królikowi narazimy go na chorobę – królicze futro nieprzeciętnie nasiąka wodą, wysuszenie go jest trudne i zwierzak łatwo może się przeziębić.

Króliki linieją od 2 do 4 razy w roku i powinno się je wtedy dokładnie wyczesywać odpowiednią szczotką.

Niektóre rasy królików jak np. angory lub po prostu króliki długowłose wymagają regularnych wizyt u tzw. groomera czyli fryzjera zajmującego się zwierzętami. Zaniedbanie regularnego strzyżenia takiego królika może powodować u niego poważne dolegliwości zdrowotne (w tym problemy z poruszaniem się, odparzenia skóry, a na łapkach pododermatitis). Należy wziąć to pod uwagę decydując się na królika takiej rasy.

Królikowi należy też co 2–4 miesiące za pomocą specjalnych nożyczek przycinać pazurki. Trzeba przy tym uważać na silnie ukrwioną miazgę wewnątrz pazura – obcinamy TYLKO końcówki. Jeśli nie potrafimy lub boimy się samodzielnie obciąć uszatkowi pazurki, to zwróćmy się z tym do weterynarza.

Nie  eksperymentujmy  i  nie  rozmnażajmy  królików  w  domu!

Bardzo  trudno  jest  zapewnić odpowiednie  warunki  do rozmnażania i wychowywania młodych, dlatego też często maluchy umierają w cierpieniach. Nie ma więc sensu narażanie matki i  młodych  na  ból. Ponadto  wystarczy  spojrzeć  wokoło  –  królików,  które  nie mogą  znaleź kochających opiekunów jest już naprawdę wystarczająco dużo.
Nasi partnerzy:
Konto Bankowe

Fundacja Azyl dla Królików
ul. Agrestowa 22, 87-100 Toruń

Przelewy krajowe:
PKO Bank Polski SA 72 1440 1387 0000 0000 1533 1348
(z dopiskiem w tytule przelewu: Darowizna dla Azylu dla Królików)

Przelewy z banków zagranicznych:
SWIFT: BPKOPLPW
IBAN: PL72 1440 1387 0000 0000 1533 1348

Adres Azylu

Fundacja "Azyl dla Królików"
ul. Agrestowa 22
87-100 Toruń
KRS: 0000447933
NIP: 8792669609

fundacja@azyl.torun.pl

Facebook

Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich

Z wielką radością informujemym że nasz wniosek o dotację w ramach Priorytetu 5. Wsparcie doraźne w Programie Rozwoju Organizacji Obywatelskich został pozytywnie oceniony przez Narodowy Instytut Wolności. Dzięki dotacji mogliśmy udzielić wsparcia większej ilości sponiewieranych i porzuconych przez ludzi królików.