Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Królicze ABC - Zdrowie

15.11.2013r.
ZDROWIE
Nie życzymy nikomu, aby musiał się udać ze swoim podopiecznym do lekarza z powodu choroby. Dlatego tak ważną rzeczą jest profilaktyka. W Polsce nie ma obowiązku szczepienia królików, jednak istnieje taka możliwość. Szczepienia ochronne wykonuje się 2 razy do roku: wiosną i jesienią. Są to szczepienia na pomór króliczy i myxomatozę oraz już od kilku lat jest dostępna szczepionka na RHD2 czyli tzw. pomór II typu. Pomór jest groźną chorobą, która może być przyniesiona do domu np. wraz z trawą z łąki. Myxomatoza to choroba roznoszona przez komary, dlatego warto zaszczepić każdego królika, nawet tego, który nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym.

Zdrowy królik jest wesoły i ciekawski. Ma czyste futerko, dużo energii, nie jest wychudzony ale nie ma też nadwagi. Jeśli zauważysz, że królik nie porusza się, kicha, jest osowiały, nie ma apetytu, nie robił bobków przez ostatnie 12 godzin, ślini się, z trudem oddycha, ma wyciek z oczu lub nosa, ma rozwolnienie, nie trzyma moczu lub ma krew w moczu, chudnie bez zmiany w diecie, nie może utrzymać równowagi lub pionowo głowy, ma narośl, guzki lub rany na skórze – udaj się NIEZWŁOCZNIE z króliczkiem do weterynarza.

Gdy królik ma wzdęcia, możemy mu ulżyć w cierpieniu poprzez DELIKATNY masaż brzuszka i podanie espumisanu w płynie (do kupienia bez recepty w każdej aptece).

Nigdy nie próbujmy leczyć króliczka na własną rękę ani nie lekceważmy żadnych objawów! Króliki maja bardzo słaby układ odpornościowy i nawet najmniejsza infekcja może doprowadzić do śmierci.

ŚCIERANIE ZĘBÓW

Tak jak gryzoniom, zajęczakom zęby rosną całe życie. Królik ze zdrowym zgryzem ściera je żując siano i suszone zioła. Dodatkowo można mu zapewnić zdrową rozrywkę dostarczając świeżych lub suszonych gałązek drzew liściastych i owocowych takich jak: wierzba, leszczyna, lipa, buk, jabłoń, grusza. Nie podajemy gałązek drzew iglastych (sosna, jodła, jałowiec itp.), zimozielonych oraz owocowych takich jak śliwa, morela, wiśnia, czereśnia; jarzębina, kasztanowiec, dąb.
Nasi partnerzy:
Konto Bankowe

Fundacja Azyl dla Królików
ul. Agrestowa 22, 87-100 Toruń

Przelewy krajowe:
PKO Bank Polski SA 72 1440 1387 0000 0000 1533 1348
(z dopiskiem w tytule przelewu: Darowizna dla Azylu dla Królików)

Przelewy z banków zagranicznych:
SWIFT: BPKOPLPW
IBAN: PL72 1440 1387 0000 0000 1533 1348

Adres Azylu

Fundacja "Azyl dla Królików"
ul. Agrestowa 22
87-100 Toruń
KRS: 0000447933
NIP: 8792669609

fundacja@azyl.torun.pl

Facebook

Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich

Z wielką radością informujemym że nasz wniosek o dotację w ramach Priorytetu 5. Wsparcie doraźne w Programie Rozwoju Organizacji Obywatelskich został pozytywnie oceniony przez Narodowy Instytut Wolności. Dzięki dotacji mogliśmy udzielić wsparcia większej ilości sponiewieranych i porzuconych przez ludzi królików.