Nasze motto: Zakochaj się w uszach po uszy !

Królicze ABC - Zdrowie

15.11.2013r.
ZDROWIE
Nie życzę nikomu, aby musiał się udać ze swoim podopiecznym do lekarza z powodu choroby. Dlatego tak ważną rzeczą jest profilaktyka. W Polsce nie ma obowiązku szczepienia królików, jednak istnieje taka możliwość. Szczepienia ochronne wykonuje się 2 razy do roku: wiosną i jesienią. Są to szczepienia na pomór króliczy i myxomatozę.Pomór jest groźną chorobą, która może być przyniesiona do domu np. wraz z trawą z łąki. Polecane jest szczepienie zwłaszcza królików  wychodzących na trawniki lub karmionych świeżą trawą z łąk i lasów. Myxomatoza to choroba roznoszona przez komary, dlatego warto zaszczepić każdego królika, nawet tego, który nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym.
Zdrowy królik jest wesoły i ciekawski. Ma czyste futerko, dużo energii i nie ma nadwagi. Jeśli zauważysz, że królik nie porusza się, kicha, jest osowiały, nie ma apetytu, nie robił bobków przez ostatnie 12 godzin, ślini się, z trudem oddycha, ma wyciek z oczu lub nosa, ma rozwolnienie, nie trzyma moczu lub ma krew w moczu, chudnie bez zmiany w diecie, nie może utrzymać równowagi lub pionowo głowy, ma narośl, guzki lub rany na skórze – udaj się NIEZWŁOCZNIE z króliczkiem do weterynarza. Gdy króliczek ma wzdęcia, możemy mu ulżyć w cierpieniu poprzez DELIKATNY masaż brzuszka.
Nigdy nie próbujmy leczyć króliczka na własną rękę ani nie lekceważmy żadnych objawów!!! Króliczki maja bardzo słaby układ odpornościowy i nawet najmniejsza infekcja może doprowadzić do śmierci.

ŚCIERANIE ZĘBÓW
Tak jak gryzoniom, zajęczakom zęby rosną całe życie. Królik ze zdrowym zgryzem ściera je żując karmę: siano, warzywa, zieleninę. Dodatkowo można mu zapewnić zdrową rozrywkę dostarczając świeżych lub suszonych gałązek drzew liściastych i owocowych takich jak: wierzba, leszczyna, lipa, buk, jabłoń, grusza. Nie podajemy gałązek drzew iglastych (sosna, jodła, jałowiec itp.), zimozielonych oraz owocowych takich jak śliwa, morela, wiśnia, czereśnia; jarzębina, kasztanowiec, dąb.
Nasi partnerzy:
Konto Bankowe

Fundacja Azyl dla Królików
ul. Agrestowa 22, 87-100 Toruń

Przelewy krajowe:
PKO Bank Polski SA 72 1440 1387 0000 0000 1533 1348
(z dopiskiem w tytule przelewu: Darowizna dla Azylu dla Królików)

Przelewy z banków zagranicznych:
SWIFT: BPKOPLPW
IBAN: PL72 1440 1387 0000 0000 1533 1348

Adres Azylu

Fundacja "Azyl dla Królików"
ul. Agrestowa 22
87-100 Toruń
KRS: 0000447933
NIP: 8792669609

fundacja@azyl.torun.pl

Facebook