Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

Fakty i mity dot. opieki nad królikiem

20.10.2013r.
Przeczytaj nasze Królicze ABC
Fakty i mity na temat opieki nad królikiem

MIT: Królik żyje krótko - 2-3 lata.
FAKT: Zdrowe króliki żyją średnio 7-9 lat. Niektóre dożywają 12 lat.

MIT: Królików nie trzeba kastrować.
FAKT: Trzeba. Jest to bardzo ważne i ze względów zdrowotnych i behawioralnych. Z niewykastrowanym królikiem praktycznie nie da się funkcjonować w jednym domu z powodu agresji królika i intensywnego znaczenia terenu moczem. Poza tym wykastrowane króliki żyją dłużej i nie cierpią z powodu ropomacicza, nowotworów i innych chorob narządów układu rozrodczego.

MIT: Królik nie wymaga dużo opieki.
FAKT: Klatka lub zagroda królika wymaga codziennego sprzątania. Królik musi mieć stały dostęp do wody, siana, suszonych ziół i dobrej jakości granulatu więc trzeba co najmniej 2 razy dziennie te zapasy uzupełniać. Mieszkanie bądź pokój w którym królik przebywa, musi być odpowiednio dostowane i zabiezpieczone aby królik nie zrobił sobie krzywdy oraz aby nie wyrządził zbyt wielu szkód w pomieszczeniu.

MIT: Królik może być cały czas w klatce.
FAKT: Króliki muszą codziennie móc się wybiegać i wyskakać. Dlatego królik powinien być wypuszczany na co najmniej 8 godzin dziennie i biegać po odpowiednio zabezpieczonym terenie.

MIT: Królik nie wymaga opieki weterynarza.
FAKT: Króliki to chorowite zwierzęta i wymagają regularnych wizyt u weterynarza. Zignorowanie objawów choroby (np. brak apetytu, osowiałość, brak bobków) i odkładanie wizyty u weterynarza często kończy się śmiercią królika.

MIT: Króliki lubią być brane na ręce, przytulane, głaskane.
FAKT: Większość królików nie znosi brania na ręce! Wiele wcale nie lubi przytulania i toleruje tylko okazjonalne głaskanie.

MIT: Królik jest znacznie tańszy w utrzymaniu niż pies czy kot.
FAKT: Wręcz przeciwnie, króliki są droższe w utrzymaniu. Samo ich wyżywienie to koszt ok 150 zł miesięcznie a do tego dochodzą liczne wydatki na weterynarza. Sama wyprawka dla królika też nie jest tania i początkowy koszt to kilkaset złotych.

MIT: Do mieszkania w domu nadają się tylko króliki miniaturowe. Duże króliki hoduje się tylko na mięso lub futro.
FAKT: Zarówno królik miniaturowy jak i hodowlany spokojnie może zamieszkać w domu. Większe króliki mają identyczne potrzeby i wymagaja tych samych warunków a w zamian dostajemy więcej powierzchni do głaskania!

MIT: Króliki uwielbiają chleb, ziarenka, marchewki oraz zielonki.
FAKT: Króliki aby żyć długo i zdrowo muszą mieć ściśle zbilansowaną dietę. Powyższe produkty nie są w ich diecie dozwolone. Więcej informacji na temat prawidłowego żywienia znajduje się TUTAJ

Nasi partnerzy:
Konto Bankowe

Fundacja Azyl dla Królików
ul. Agrestowa 22, 87-100 Toruń

Przelewy krajowe:
PKO Bank Polski SA 72 1440 1387 0000 0000 1533 1348
(z dopiskiem w tytule przelewu: Darowizna dla Azylu dla Królików)

Przelewy z banków zagranicznych:
SWIFT: BPKOPLPW
IBAN: PL72 1440 1387 0000 0000 1533 1348

Adres Azylu

Fundacja "Azyl dla Królików"
ul. Agrestowa 22
87-100 Toruń
KRS: 0000447933
NIP: 8792669609

fundacja@azyl.torun.pl

Facebook

Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich

Z wielką radością informujemym że nasz wniosek o dotację w ramach Priorytetu 5. Wsparcie doraźne w Programie Rozwoju Organizacji Obywatelskich został pozytywnie oceniony przez Narodowy Instytut Wolności. Dzięki dotacji mogliśmy udzielić wsparcia większej ilości sponiewieranych i porzuconych przez ludzi królików.